Leica Geovid HD-B - wrażenia po trzech latach użytkowania

Leica hdb aniversary editionW roku 2013 Leica wprowadziła rewolucyjny model lornetki z dalmierzem. HD-B została wypuszczona w tym czasie w dwóch wariantach o parametrach 8x42 oraz 10x42. Był to pionier jeżeli chodzi o wyposażenie lornetki w dalmierz z kalkulatorem balistycznym. Obecnie w gamie lornetek HD-B znajdziemy również model o parametrach 8x56. Poniższy tekst opisuje wrażenia po dwóch latach użytkowania modelu Leica Geovid HD-B 10x42.

Dla wielu lornetka z dalmierzem to niepotrzebny gadżet. Taką opinię przeważnie prezentują osoby, które nie miały podobnego sprzętu w rękach. Pomiar odległości może być bardzo istotny w wielu sytuacjach, w których ciężko jest ocenić dystans do celu. Z takimi realiami mamy przykładowo styczność podczas polowań w nocy. Leicę zabieram na każdy rodzaj polowania. Oferuje ona wystarczająco dobrą jasność by umożliwić obserwacje nawet przy słabym świetle księżyca. Dalmierz w nocy to świetna pomoc na długo przed decyzją o oddaniu strzału. Ze znacznej odległości jestem w stanie ocenić, jak daleko ode mnie, znajduje się, przykładowo buchtująca na polu wataha dzików. Dzięki temu, można lepiej zaplanować swój podchód. W nocy zbyt jasne podświetlenie odczytów w lornetce jest odrobinę uciążliwe, jednak nie na tyle by z niego nie korzystać. W ciągu słonecznych dni z leżącą pokrywą śnieżną, wyświetlane komunikaty, słabo kontrastują na białym tle. W pozostałych sytuacjach, nie można mieć zastrzeżeń do elektroniki w tym modelu.

Emocje na polowaniu, sprawiają że czasem ciężko dokładnie określić, w którym miejscu znajdowała się zwierzyna, w trakcie oddawania strzału. Mając w pamięci zmierzoną wcześniej odległość, łatwiej nam będzie trafićna zestrzał. Podstawowym zadaniem dalmierza są jednak pomiary na długich dystansach. Gdy brak punktów odniesienia utrudnia ocenę odległości gołym okiem, dalmierz jest nieoceniony. Posiadanie w jednym urządzeniu lornetki, dalmierza oraz kalkulatora balistycznego, skraca do minimum czas między obserwacją a oddaniem precyzyjnego strzału do celu. Szczególnie istotne jest to w dynamicznie zmieniającej się sytuacji z jaką często mamy do czynienia na polowaniu.

Leica HDBPomiary są precyzyjne i działają bardzo dobrze. Jedynie w mgliste dni ciężko o miarodajne odzwierciedlenie dystansu. Przyciski na lornetce są dwa. Pierwszy obsługuje pomiar odległości i informuje o korekcie jaką musimy wykonać w celowaniu. Ja używam opcji, która wyświetla ilość klików jaką należy wykonać na danym dystansie w wieżyczce balistycznej. Dla klasycznych lunet, informacja może być wyświetlana w postaci wartości przewyższenia punktu celowania na celu. Naciśnięcie drugiego przycisku, wyświetla pomiary temperatury, ciśnienia oraz kąta nachylenia lornetki. Umiejscowienie przycisków obok siebie jest niefortunne i utrudnia korzystanie z pomiarów. Ponadto, zbyt dużą siłę trzeba włożyć by je nacisnąć. Nie zauważymy tego w ciepłe dni, jednak gdy na dworze jest mróz a na naszych rękach rękawiczki, użycie dalmierza może sprawić pewne problemy. Obsługa dalmierza lewą ręką jest bardzo trudna. Przypominam sobie o tym gdy druga ręka trzyma opartą na pastorale broń. Są to jednak szczegóły, które nie przyćmiewają zalet lornetki HD-B. Niezależnie od temperatury dalmierz w lornetce jest niezawodny.

leica HDB

Kilka słów o konfiguracji dalmierza. Uważam że jest to dość skomplikowany zabieg. Menu w lornetce jest mało intuicyjne. Jednak ustawia się je raz albo raz na jakiś czas. W związku z tym można wybaczyć producentowi to utrudnienie. W opcjach zajdziemy wgrane przykładowe parabole lotu pocisku, które możemy dopasować do niektórych kalibrów. Jeżeli zależy nam na dokładnym odzwierciedleniu trajektorii lotu naszego pocisku, musimy wykonać konfigurację na komputerze i wgrać ją na kartę pamięci. Konfigurator znajduje się na stronie internetowej Leica. W  roku 2016 udostępniona została jego bardziej rozbudowana wersja.wzbogacona o niektóre szczegółowe funkcje. Użytkowość lornetki jest nie do przecenienia. Możliwość szybkiego pomiaru zaspokaja moją ciekawość wielokrotnie w trakcie jednego wyjścia w łowisko. Dopiero z dalmierzem w ręce okazuje się jak często mylimy się w ocenie odległości do celu nawet na krótkich dystansach. W warunkach polskich maksymalna odległości strzału w łowisku wynosi 200m. Trudno zatem zgodnie z literą prawa o pełne wykorzystanie możliwości kalkulatora balistycznego. Lornetka nie należy do kategorii lekkich (980g). Podczas długich wędrówek polecam zastosowanie szelek do noszenia by ulżyć trochę swojej szyi. Gumowa obudowa, jest cicha w użytkowaniu a jej powierzchnia jest odporna na drobne uszkodzenia. Emblematy informujące o rodzaju lornetki odpadły po kilku miesiącach użytkowania. Nowe niezwłocznie otrzymałem po zgłoszeniu tego faktu u sprzedawcy.  Osłonami obiektywów także nie cieszyłem się zbyt długo. W trakcie noszenia regularnie się zsuwały by ostatecznie się zgubić. Jest to jednak mankament dotyczący wielu modeli, różnych producentów lornetek. Nietypowy kształt HD-B dobrze wpasowuje się w dłonie, dzięki czemu wygodnie prowadzi się obserwację nawet jedną ręką. Jakość obrazu jest bardzo dobra, stawiająca ją na górnej półce razem z innymi producentami renomowanej optyki. Umieszczenie dalmierza poza układem optycznym, wydaje się bardzo dobrym, możliwie mało inwazyjnym rozwiązaniem. Większość osób mających w rekach opisywaną lornetkę, jest nią zauroczona od pierwszego wejrzenia. Dopiero wnikliwa analiza użytkowa modelu HD-B, przeprowadzona w długim okresie czasu, pozwala na wyłonienie pewnych niedogodności. Lornetkę Leica Geovid HD-B należy podsumować jako wysokiej klasy produkt, przystosowany do sprawnej pracy w trudnych warunkach terenowych. Jest to niezawodna i  przełomowa konstrukcja, która zapoczątkowała nowy trend na rynku optyki.

 

LK