Pastorał jest nieodzownym akcesorium myśliwego, na polowaniu z podchodu. Zrozumie to każdy kto próbował złapać cel "z wolnej ręki" na odległość wiekszą niż 100m. Przydaje się nam nie tylko podczas celowania ale także w trakcie oczekiwania na zwierzynę jako podpora broni lub podczas pokonywania przeszkód w terenie. Nawet gdy w planach mamy polowanie z ambony, pastorał może okazać się przydatny na trasie do lub z miejsca usiadki. Dlatego ja staram się mieć pastorał na każdym polowaniu indywidualnym. Klasyczne formy podpórek myśliwskich to pojedyncza lub podwójna. Każda dodatkowa odnoga pozwala na większą stabilność podparcia. Pastorał z trzema podporami stoi już samodzielnie, jednak dalej podparte jest tylko łoże broni.
Pastorał od firmy KR-system reprezentuje grupę koncepcji zakładającej podparcie łoża i kolby. Broń podparta w dwóch punktach pozwala na oddanie bardzo precyzyjnych strzałów w łowisku. Testowana konstrukcja jest bardzo dobrze przemyślana. Możemy z niej korzystać na wiele sposobów. Posłuży nam jako pastorał pojedynczy, podwójny oraz z dwoma podparciami. Pojedynczą opcję użyjemy w nagłych sytuacjach gdy nie ma czasu na rozłożenie konstrukcji lub do stabilizacji lornetki przy obserwacji terenu. Rozłożenie konstrukcji w wersji „podwójnej” także nie zajmuje wiele czasu (ok 3 sekundy) przy tym oparta na łożu broń ma większą swobodę ruchu co może mieć znaczenie gdy zwierzyna jest w ruchu. Rozłożenie pastorału do opcji z dwoma podparciami zajmuje około 6 sekund. Broń podparta w dwóch punktach ma małą swobodę ruchu jednak pozwala na oddanie bardzo precyzyjnego strzału nawet na dalekie odległości. Dlatego takie podparcie należy stosować w sytuacjach mniej dynamicznych.
Wykonanie:
Pastorał KR-system wykonany jest z drewna jesionu oraz z elementów metalowych łączących podpory. Podpory mają zainstalowane magnesy, które pozwalają intuicyjnie złożyć je razem by stanowiły jedność. Drewno jest sprężyste, lekkie i odporne na uszkodzenia. Stopki wykonane są ze stali dzięki czemu drewno nie ulega uszkodzeniom. Cześć, na której opieramy broń wyłożona jest przyklejonym filcem. Jednak po paru miesiącach użytkowania filc odpada, pozostawiając gołe drewno. Mimo, że filc można przykleić na nowo to ja osobiście nie czuję takiej potrzeby.
Wrażenia z użytkowania:
Pastorał jest „cichy”. Otarcia o roślinność nie są głośne. Konstrukcja nie „klekocze” przy rozkładaniu. Podczas wabienia byków używałem go by imitować uderzenia poroża o gałęzie. Było to także zdanym na piątkę testem wytrzymałości konstrukcji. W trakcie przemieszczania się przez łowisko trzymam pastorał chwytem usprawniającym jego rozłożenie (zdjęcia po lewej) do wersji podwójnej. Oszczędza to czas oraz jest niemal bezgłośne. Gdy zwierzyna jest nieświadoma mojej obecności rozkładam pastorał do opcji z dwoma podparciami. Pozwala to na oddanie bardzo precyzyjnego strzału. By nasza pozycja była jeszcze bardziej stabilna można oprzeć plecy np. o drzewo. Wtedy zapewniamy sobie podparcie niemal jak na strzelnicy. Podczas tegorocznych polowań komercyjnych na byki i rogacze, myśliwi przyjeżdżali ze swoimi konstrukcjami pastorałów. Za każdym razem proponowałem im użycie pastorału KR-system. Po krótkiej prezentacji, każdy z nich decydował się odstawić swój pastorał w kąt. Konstrukcja nie ogranicza nas tylko do stojącej pozycji strzeleckiej. Wystarczy szerzej rozstawić podpory i wygodnie oddamy strzał z pozycji klęczącej lub siedzącej.
Podsumowanie:
Pastorał KR-system ma wszystkie cechy jakie powinna posiadać nowoczesna podpórka myśliwska. Jest lekki, wytrzymały, cichy i łatwy w rozkładaniu. Daje możliwość oddania bardzo precyzyjnego strzału. Wykonany jest na zamówienie zgodnie z wzrostem lub preferencjami użytkownika. Konstrukcja ma minimalną liczbę elementów co sprawia że korzystanie z pastorału nie sprawi żadnych niespodzianek. Jest to bez wątpienia produkt godny polecenia.
Poniżej film z testu pastorału KR-system:
Pastorał można nabyć przez stronę producenta: http://kr-system.com
LK