Luneta Vortex Razor HD LH

Przedmiotem testu jest luneta Vortex Razor HD LH  2-10x40. 

Linia Razor HD LH oferuje trzy modele 3-15x42 , 2-10x40, 1,5-8x32. 

  

vortex razor LH HD 2-10x40Pierwsza myśl jaka się nasuwa, to że patrząc pod kątem łowieckim, jest to luneta na dzienne polowanie indywidualne. Za powyższym przemawia brak podświetlenia oraz precyzyjne siatki celownicze. Firma Vortex znana jest z dobrego stosunku jakości do ceny. Nie inaczej jest w przypadku modelu Razor HD LH. Przed oceną, spodziewałem się że jakość obrazu będzie odbiegać od lunet z najwyższej półki cenowej. W rzeczywistości ostrość konturów oraz odzwierciedlenie kolorów jest zaskakująca dobra. Nawet na krawędziach zniekształcenia są praktycznie niezauważalne. Przeglądając ofertę konkurencji wśród niepodświetlonych lunet o parametrach zbliżonych do 2-10x40, okazało się że Razor, zajmuje czołowe miejsce  jeżeli chodzi o pole widzenia ( 18,7-3,6m na 100m). To wszystko przy 25,4mm średnicy tubusu.

 

Na uwagę zasługuje siatka celownicza BDC. Z tą siatką luneta staje się intuicyjnym celownikiem do strzelań na dalsze dystanse niż 200m. W polskich realiach polować możemy do dystansu 200m. W związku z powyższym trudno wykorzystać możliwości krzyża. Siatka BDC to nie tylko kolejne belki pozwalające na świadome przewyższenie punktu celowania, to także możliwość określenia przybliżonej odległości do zwierzyny. Z pomocą dalmierza łatwo nauczyć się jak ocenić przybliżony dystans używając siatki w lunecie.vortex razor LH HD siatka bdc

Na strzelnicy luneta sprawdziła się bez zarzutu. Siatka celownicza wykonana jest precyzyjnie. Sprawdzian pokazał matematyczne potwierdzenie się teorii na tarczy. Następnie sprawdziłem czy nastawy na wieżyczkach są powtarzalne. Kilkukrotnie, wykonałem na każdej z nich poprawkę o 20 "klików" a następnie wróciłem do pierwotnych ustawień. Wniosek jest jeden, luneta trzyma nastawienia. Dodatkowym atutem modelów Razor HD LH jest ich niska waga. Docenią to w szczególności osoby kompletujące możliwie lekki zestaw do polowania.  Luneta ma ustawioną korektę paralaksy na dystansie 100 jardów (ok. 91m). Regulacja magnyfikacji działa płynnie i powinna być swobodnie obsługiwana nawet przez zmarznięte dłonie. Patrząc w lunetę od strony obiektywu widzimy że wnętrze tubusu mogłoby być lepiej wykończone. Jednak od strony okularu nie będziemy mieli okazji zobaczyć niczego poza ostrym obrazem z dobrym odzwierciedleniem kolorów.

 

Podsumowanie:

vortex razor LH HD 2-10x40

Luneta Vortex Razor HD LH o parametrach 2-10x40 jest solidnie wykonaną optyką o świetnej jakości obrazie. Siatka celownicza BDC umożliwia świadome oddanie strzału na dalekie dystanse. Vortex Razor HD LH 2-10x40 można śmiało polecić na każde polowanie od świtu do zmierzchu. Za lunetę o podobnych parametrach i jakości będziemy musieli zapłacić zdecydowanie więcej. Za zakupem testowanego modelu przemawia też dożywotnia gwarancja od firmy Vortex na wszelkie niezamierzone uszkodzenia produktu. Takiej deklaracji próżno szukać u konkurencji. 

 

Poniżej film wykonany podczas testu lunety na strzelnicy:

 

Lunety Vortex można nabyć w sklepie internetowym Kolba.pl