Springer spaniel angielski

Springer spaniel angielskiDo XIX w. nastąpił podział na dwie grupy: cocker spaniele – psy do 25 funtów i springer spaniele – powyżej tej wagi. W 1902 r. brytyjski związek kynologiczny jako pierwszy uznał rasę. W połowie XX w. dał się zauważyć stopniowy podział na linię użytkową i wystawową.

W Polsce jedną z pierwszych osób, które zainteresowały się hodowlą springerów angielskich była księżna Izabella Radziwiłłowa. Po II wojnie światowej ponowne zainteresowanie springerami przypada na lata 60. Dzisiaj w naszym kraju istnieje kilka hodowli tej rasy; część z nich kładzie duży nacisk na podtrzymywanie i utrwalanie ich cech użytkowych.
springer aport z wodySpringera cechuje duża ruchliwość, wesołe, łagodne usposobienie, niezmordowana wytrwałość w okładaniu pola, bobrowaniu w terenach podmokłych i buszowaniu w szuwarach. Świetnie posługuje się dolnym wiatrem, a zwietrzenie zwierzyny okazuje ożywieniem i nadzwyczaj energicznym machaniem ogonem. W myślistwie, po odpowiednim ułożeniu w zakresie
posłuszeństwa, wykorzystywany jest jako płochacz1 i aporter2 drobnej zwierzyny zarówno w suchym polu (na kuropatwy, bażanty, zające), jak i w terenie błotnistym i w wodzie (na kaczki, słonki, bekasy), lub do tropienia postrzelonej zwierzyny grubej.
 
Springer spaniele angielskie to wspaniałe i mądre psy. Posiadają wrodzoną skłonność do pracy. Uczą się szybko i chętnie. Pracy w polu nie ma potrzeby wiele ich uczyć – mają to w genach. Skupić należy się na posłuszeństwie, bo te urokliwe psiaki mają jedną niebezpieczną cechę – urokliwe spojrzenie. Jeśli ulegniemy tym oczom – w polu z naszego psa pożytku mieć nie będziemy.

Jeśli już wyrobimy w sobie odporność na wdzięki springera, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie – konsekwencji. Jeśli ustaliliśmy, że pies nie śpi na łóżku, to musimy się tego trzymać (cała rodzina!). Ta sama zasada dotyczy wszystkich komend, które wydajemy psu. Jeśli kazaliśmy mu usiąść, to czekamy aż usiądzie lub mu w tym pomagamy. Springery w „dzieciństwie” często sprawdzają naszą cierpliwość. Musimy się zatem nią wykazać.
Podstawowy apel3 obejmuje przychodzenie na zawołanie (polecamy gwizdek, bardzo przydatny podczas szkolenia i na polowaniu), chodzenie przy nodze oraz takie komendy jak siad i waruj (obie również w wersji na odległość). Docelowo nasz pies powinien chodzić posłusznie przy nodze bez smyczy, a na naszą komendę biec zawsze w kierunku, w którym jest wysyłany. Kiedy osiągnie pożądany dystans z jednej strony polującego powinien zmienić kierunek i biec z powrotem przed myśliwym z wielką werwą i żądzą polowania (prawie tak mechanicznie jak wycieraczki w samochodzie). W polu pracuje w odległości nie większej niż 20 – 25 metrów zawsze utrzymując kontakt wzrokowy z przewodnikiem. Penetruje teren z obu stron i przodu menera4 , nigdy nie przegapiając żadnej zwierzyny. Kiedy natrafi na trop spuszcza głowę i przystawia nos do ziemi jak pies gończy. Wytrwale tropi zwiększając prędkość aż dosięgnie ptaka czy królika. Po akcji ogona można określić, czy zwietrzył zwierzynę, co jednocześnie jest dla myśliwego znakiem, że powinien zwiększyć czujność i pozostać w gotowości do oddania strzału.

springer aport bażantJeśli zwierzyna jest ustrzelona springer zapamiętuje miejsce upadku i na komendę aportuje ją. Jeśli zwierzyna jest tylko zbarczona5 , przystawia nos do miejsca upadku i tropi gorliwie i pośpiesznie, a gdy jej dojdzie, chwyta w pysk w delikatnym uścisku i z radością wraca do swojego przewodnika.
Springer sprawdza się również bardzo dobrze na tropie6 ; pracuje chętnie, dokładnie, w skupieniu. Do tego rodzaju pracy dobrze przygotowywać psa od młodości ćwicząc z nim na ścieżkach tropowych lub włóczkach7 . Mamy wówczas gwarancję, że w przyszłości bezbłędnie doprowadzi nas do strzelonej zwierzyny.
Jeśli w nauce wykorzystamy jego chęć do zabawy, to opanowanie np. aportu8 zajmie nam dosłownie kilka godzin; łącznie z „konkursowym” oddawaniem do ręki z pozycji „siad”. Tylko pamiętajmy o tym, żeby nie męczyć psa – przetrenowanie może go zniechęcić.
Pochodzący z dobrej hodowli, dobrze ułożony i doświadczony springer spaniel angielski to radość dla właściciela. Sprawdzi się nie tylko jako wytrawny pomocnik myśliwego, ale też jako znakomity towarzysz osób preferujących aktywny tryb życia.
springer dzikReasumując zacytujmy słowa wieloletniego hodowcy labradorów, specjalisty w dziedzinie układania psów myśliwskich, Cezarego Marchwickiego:
"W ostatnich latach błyskawiczna karierę wśród polskich myśliwych zrobił niemiecki płochacz myśliwski. […] Ale zajrzyjmy na Wyspy Brytyjskie … Tutaj wkraczamy do prawdziwego eldorado płochaczy. Oczywiście mam na myśli spaniele. Dodam, że wahtellhund nie istniałby dzisiaj, gdyby nie angielski springer spaniel, użyty do regeneracji szperacza niemieckiego. […] Kupując springera stajecie się nabywcą żywego antyku z XIV wieku."

Bibliografia

  1. History of the breed .dostęp: [22.04.2012]. Dostępny w Internecie: http://www.englishspringer.org/breed-history.php
  2. Marchwicki C.: Żywy zabytek. Brać Łowiecka, 2005, nr 4, s. 34-35
  3. Ściesiński K.: Spaniele. Warszawa, 1993, s. 39-43
  4. Smyczyński L.: Psy, rasy i wychowanie. Warszawa, 1970
  5. Gasow J., Roggenkamp E.K.: The new complete - English Springer Spaniel, MACMILLAN, 1994

Opracowanie: Justyna Kamińska i Ewa Dobrzyńska-Lankosz

Objaśnienie oznaczonych pojęć:

  1. płochacz – pies używany do polowania na drobną zwierzynę; jego rola polega na wyszukiwaniu i wypłaszaniu zwierzyny z krzewów i szuwarów oraz aportowaniu jej po strzale.
  2. aporter – pies ułożony i użytkowany do odszukiwania i przynoszenia ubitej lub rannej zwierzyny
  3. apel – wykonywanie przez psa myśliwskiego poleceń za pomocą gwizdka, gestów rąk lub komendę ustną
  4. mener – przewodnik prowadzący psa na próbach lub konkursach pracy psów, w tym również myśliwskich
  5. zbarczenie - trafienie ptaka w skrzydło
  6. trop – ślad zwierza odciśnięty jego kończynami w ziemi lub śniegu
  7. włóczka – sztuczny ślad tworzony przez ciągnięcie po ziemi martwego zwierza: zająca, dzikiego królika, bażanta, kuropatwy, lisa itd.
  8. aport – komenda dla psa: przynieś, podaj; przynoszenie przez psa ubitej lub rannej zwierzyny

 


Kontakt do hodowli springer spanieli po polujących rodzicach Avendesora:

WWW: http://avendesora.republika.pl/

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

JUSTYNA KAMIŃSKA & JORDAN WOŹNIAK +48 0/516 700 472 lub +48 0/504 539-540