Garmin Instinct smartwatch TEST

Miała być krótka recenzja ale nie wyszło. Od dłuższego czasu z zainteresowaniem śledzę rynek smartwatchy. Jest to ciągle rozwijająca się dziedzina. Powstają co raz bardziej dopasowane do konkretnych zastosowań urządzenia. Z jednej strony, w erze smartphonów, posiadanie wielozadaniowego zegarka jest pewnego rodzaju fanaberią z drugiej strony jest to znak czasów i wyjście na przeciw indywidualnym potrzebom klientów. Obecnie na rynku jest lawina urządzeń, które można nazwać smartwatchem. W związku z moimi zainteresowaniami szukam urządzenia, które sprawdzi się w szerokorozumianym outdoorze, użyciu sportowym i nie będzie bało się wody. Mam wrażenie że urządzenie noszone na nadgarstku w dzisiejszych czasach powinno być możliwie dopasowane do potrzeb użytkownika. Swoje poszukiwania zacząłem więc od założenia: zegarek ma być odporny na przypadkowe uszkodzenia oraz wodoszczelny (klasa wodoodporności 100m=100WR=10ATM z takim zegarkiem możemy swobodnie pływać, uprawiać sporty wodne i nurkować bez akwalungu). Już pierwszy filtr dotyczący wodoszczelności urządzenia w 2018 roku znacznie zawęził grupę producentów smartwatchy. Kolejnym filtrem w moim poszukiwaniu jest obsługa GPS. Chciałbym żeby urządzenie było w stanie odczytać współrzędne geograficzne a także śledzić przebytą trasę lub doprowadzić do wybranego punktu. W tym momencie do rozważenia została raptem garstka smartwatchy. Przyznam się że z uwagą zacząłem się bliżej przyglądać taktycznemu zegarkowi Garmin Tactix Charlie. Moją uwagę zwrócił jego wygląd oraz  jego funkcje znacznie wykraczające poza moje potrzeby. Tymczasem jako nowość na koniec roku 2018 również od firmy Garmin pojawił się Instinct. Zegarek otrzymałem na potrzeby dokładnego  przetestowania  na okres jednego miesiąca. 

 

English springer spaniel Garmin Instinct alpha 50Zanim do mnie dotarł, poczytałem trochę o jego właściwościach i możliwościach. Ma być wodoodporny do 100m i wytrzymały. Dodatkowo obsługuje GPS. Słowem znajduje się w kręgu moich zainteresowań, czytaj przeszedł pierwsze przefiltrowanie rynku. Na duży plus jest jego cena, poniżej 1500zł, czyli ponad dwukrotnie niższa od upatrzonego wcześniej Garmina Tactix Charlie. Występuje w trzech wersjach kolorowych - czarny, czerwony i szary. Posiada prosty sportowy design. Po głębszym przyjrzeniu się dochodzę do wniosku że właśnie taki ma być. Na uwagę zasługuje długi solidny pasek. Nawet na dużym nadgarstku zostanie wiele miejsca na regulacji paska. Sylikonowy pasek wydaje się że bardzo solidny, podobnie jest z system montażu do obudowy zegarka. Trudno byłoby go zerwać z nadgarstka nawet podczas ekstremalnych przeciążeń. Mamy pięć przycisków obsługujących Instincta. Są duże z wyraźnym skokiem. Obsługa nawet w grubych rękawicach nie sprawia problemów. Instinct to zegarek, który jest przede wszystkim funkcjonalny. Jest to monitor naszego organizmu z funkcjami GPS przydatnymi do outdooru, więc także do polowania. Ekran jest dwukolorowy co w zupełności wystarcza. Wyświetlane dane, cyfry i ikony przez małą rozdzielczość nie są wygładzone. Są jednak bardzo czytelne. Mi to w zupełności nie przeszkadza, ponieważ nie jest to urządzenie, w które wpatrujemy się godzinami a jedynie wyświetlacz, na który "rzucamy okiem" by uzyskać potrzebne informacje. „Szybka” koperty wykonana jest z chemicznie wzmocnionego szkła. Nie jest to super odporne szkło szafirowe, jednak w trakcie miesięcznego noszenia, przecierania i ocierania nie zauważyłem aby powstały jakieś rysy. Na spodniej części zegarka zauważymy migający czytnik pulsu. 

Garmin wildboarTo co jest siłą Instincta to jego wnętrze, czyli funkcje jakie oferuje oraz sposób w jakie je nam wyświetla. Zegarek możemy skonfigurować sobie do własnej percepcji. To znaczy że mamy dużo możliwości konfiguracji rodzaju oraz sposobu wyświetlania danych. Ekran podzielony jest na dwie części. Główny ekran zajmuje mniej więcej lewą górną i dwie dolne ćwiartki. Wydzielona okręgiem prawa górna ćwiartka może mieć odwrócone kolory.  Niby gadżet ale widać że ktoś spędził nad tym sporo czasu żeby poprawić czytelność ekranu. 

Wyświetlacz posiada oczywiście funkcje podświetlenia. Natężenie można regulować tak aby przykładowo podczas polowania nocnego nie raziło w oczy (ustawienie 5%).

Ja skonfigurowałem Instincta do zadań codzienno-outdorowych. Na pierwszy plan wychodzi wyraźnie wyświetlana aktualna godzina. W prawym górnym rogu na codzień wyświetlana jest data i dzień tygodnia. Lewy górny obszar zajmują przebyte w ciągu dnia kroki oraz wykres  z krokomierzem związany (zabawa z poznaniem swojej aktywności). Na dole pod aktualną godziną mam wyświetloną informację o powiadomieniach z telefonu. Obok tej informacji znajduje się aktualny pasek naładowania baterii.

Bateria to właśnie była moja kolejna obawa odnośnie smartwatchy. Czar pryska jak urządzenie co chwile trzeba ładować. W przypadku Instincta bateria trzyma naprawdę długo podczas gdy pracuje on jako codzienny zegarek z pulsometrem i połączenim bluetooth. Nie doprowadziłem do rozładowania baterii. Jak stan naładowania schodził mi po kilku dniach do dwóch kresek to zwyczajnie podłączałem go do ładowarki. Nie mierzyłem czasu ładowania ale jest on bardzo szybki. Przy korzystaniu z funkcji GPS zużycie energii jest zdecydowanie większe. W dalszym ciągu nie udało mi się wyładować urządzenia w trakcie dnia pracy z GPS. Średnio przy różnorodnym trybie pracy zegarek ładowałem raz w tygodniu.

Zapraszam do obejrzenia filmu z testu:

Instinct sprawdził się do zadań myśliwskich.Jest to na tyle rozbudowane urządzenie że musiałem poświęcić temu tematowi oddzielne miejsce w artykule. Garmin jest jedną z tych firm, która jasno identyfikuje się ze środowiskiem myśliwych. W terenie używalem nastepujące funkcje:

Kompas - Jest to urządzenie, które zawsze warto mieć przy sobie ale rzadko zabiera się w łowisko. W Instinctie możemy dodać oddzielny widget z kompasem. Kilka ruchów i naszą tarczę zajmuje skonfigurowany przez nas kompas. Dzięki niemu nawet ciemną nocą wyjdziemy po podchodzie we właściwym kierunku

GPS Śledzenie trasy - Ta funkcja jest bardzo przydatna. Zegarek śledzi przebytą przez nas trasę. W lesie lub w nocy często brakuje punktów odniesienia. Dzięki tej funkcji zawsze jesteśmy w stanie wrócić do miejsca z którego wyruszyliśmy. Nie mamy możliwości obejrzeć co prawda mapy topograficznej. Jednak na potrzeby łowieckich podchodów jest to bardzo fajna funkcja.

GPS Wyznaczanie punktu - możemy w domu zaplanować sobie miejsce, do którego chcemy dotrzeć podczas wędrówki. Do tego służy aplikacja na telefon Garmin Explore lub funkcje zegarka (ręczne wpisywanie współrzędnych punktu).

GPS Zapisywanie bieżącej lokalizacji -  możemy jednym przytrzymaniem przycisku gps wyświetlić bieżące współrzędne GPS. Taki punkt możemy sobie zapisać. I przeanalizować wszytsko na komputerze w domu. Do takich zadań służył mi do tej pory telefon. Jest to bardzo ważna funkcja, która z Instinctem jest bardzo łatwa w obsłudze.

Garmin instinct Garmin alpha 50Śledzenie psów - Funkcja Dog Track jest przewidziana dla posiadaczy systemu monitorowania psów Garmin (odbiornik i obroża GPS). Zegarek łączy się z odbiornikiem przez bluetooth i wyświetla kierunki i odległość w jakiej znajdują się od nas psy z obrożą. O przydatności śledzenia psów GPS , czynnie polujących myśliwych nie trzeba przekonywać. Pozycję psów pracujących w łowisku możemy monitorować szybkim rzutem oka na zegarek bez konieczności wyjmowania głównego urządzenia z kieszeni czy plecaka. Może to być bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Przykładowo wtedy, gdy pies trzyma zwierzynę a nasze ręce zajmuje broń.

Wschody i zachody słońca - do sprawdzania tych godzin służy mi aplikacja w telefonie. Z Instinctem możemy te godziny wyświetlać na tarczy zegarka. Ot takie ułatwienie dla planowania i kontroli naszych wyjść w łowisko. Dane możemy również sprawdzić na kolejne i przeszłe dni.

Wschody i zachody księżyca - kilka kliknięć i już wiemy kiedy zachodzi i wchodzi księżyc ponadto na grafice widzimy również jego aktualną fazę. Dane możemy również sprawdzić na kolejne i przeszłe dni.

Pogoda - połączony przez bluetooth smartphone przekazuje informacje o bierzących odczytach odnośnie pogody w danej lokalizacji. Możemy również sprawdzić prognozę na nadchodzące godziny i dni. Jest to pewne ułatwienie pozwalające na lepsze przygotowanie się do wyjścia na polowanie lub zwyczajnie zaspokojenie swojej ciekawości. Dane możemy również sprawdzić na kolejne dni.

Pomiar temperatury - Zegarek posiada termometr, który wskazuje bieżącą temperaturę na którą ma wpływ temperatura naszego nadgarstka. Aby sprawdzić rzeczywistą temperaturę otoczenia należy zdjąć zegarek z ręki i chwilę odczekać.

Wibrujące powiadomienia o wiadomościach i połączeniach - Instinct pozostający w połączeniu bluetooth z telefonem informuje nas o wybranych rodzajach otrzymanych wiadomości. Może to być wiadomość sms / massanger whatsapp i inne. Wyciąganie głęboko schowanego telefonu żeby sprawdzić kto w danej chwili dzwoni lub pisze jest na polowaniu bardzo irytujące. Można go skonfigurowac by o tym fakcie powiadamiał wibrowaniem zegarka lub sygnałem. Jesteśmy w stanie odczytać z poziomu zegarka kto do nas pisze lub dzwoni. Możemy sprawdzić treść wiadomości a nawet odpisać na nią wybierając wcześniej skomponowane w aplikacji Garmin Connect odpowiedzi. Działa to super z aplikacjami Masanger i Whatsaap jednak dla wiadomości SMS nie byłem w stanie skonfigurować opcji odpowiedzi.

Funkcje ogólnie ciekawe i przydatne:

Garmin dog trackMonitoring tętna - Instinct śledzi nasz puls. Daje nam to przegląda naszej aktywności w ciągu dnia. Funkcja ta sprawdza się nie tylko przy uprawianiu sportów.

Monitoring długości i jakości snu - zegarek śledząc nasze tętno analizuje jak długo śpimy i jakiej jakości był nasz sen. Czy budziliśmy się w trakcie. Jak długa była faza REM (faza snów). Jak długo spaliśmy i czy odpowiednio długo żeby zregenerować dzienny wysiłek organizmu.

Monitoring kroków - Zawsze warto wiedzieć ile kroków pokonujemy dziennie. W moim przypadku krokomierz uświadamia mi że są dni w tygodniu gdzie za dużo czasu spędzam w samochodzie lub siedząc i nie wyrabiam zdrowej normy kroków. Z kolei na wyjazdach w łowisko często  kilkukrotnie przekraczam normę. Aplikacja Garmin Connect wyznacza nam cele wykonania kroków by nasz dzień był zdrowy. Jest to również motywator do działania.

GPS Sportowe funkcje - jesteśmy w stanie skonfigurować dowolnie monitorowanie naszej aktywności. Możemy przykładowo, mierzyć przebytą trasę, wysokość oraz puls. Może to być wędrówka, bieganie, rower, pływanie, aktywności taktyczne, trenażery i wiele innych. Dodatkowo możemy sobie skonfigurować niestandardowe aktywności. Wszystko można dopasować sobie do własnych upodobań. Dane zapisywane są w aplikacji na telefon Garmin Connect i Garmin Explore.

Latarka - przydatna funkcja zegarka gdy akurat nie ma czym przyświecić. Tarcza Instincta świeci na maksymalnym podświetleniu co pozwala na oświetlenie najbliższego otoczenia.

Funkcje Instincta z których ja nie korzystałem :

Sterowanie muzyką - muzyki słucham raczej w domu lub samochodzie

garmin instinctWysokościomierz - nie potrzebowałem znać tej informacji ale myślę że może być to ciekawa funkcja podczas górskich wycieczek

Barometr - aktualne ciśnienie jest dla mnie mało istotną informacją tak na polowaniu jak i na codzień. Analizuję konkretną prognozę pogody dla konkretnego miejsca.

InReach - obsługa urządzeń GPS Garmin InReach 

Xero - jest to funkcja zapisu lokalizacji z celownika łuczniczego XERO Garmin. 

Virb - Obsługa kamer Garmina Virb. 

Alternatywne strefy czasu - pokazuje strefy czasu

Aplikacje na telefon współpracujące i obsługujące smartwatch Garmin

Garmin Connect - Rozbudowana aplikacja służąca do konfiguracji zegarka oraz  do monitorowania danych z zegarka. Dowiemy się z niej wszytskiego o naszej aktywności.

Garmin Explore - Rozbudowana aplikacja obsługująca mapy wraz z danymi z zegarka. Można w niej śledzić i póżniej analizować przebyte z Instinctem trasy. Można w niej również wyznaczyć punkty do których zegarek ma nas doprowadzić. 

Podsumowując

springer spaniel with garmin collar

Smartwatch Garmin Instinct to bardzo zaawansowane urządzenie, zamknięte w fajnym sportowym wzornictwie. Skonfigurujemy go prawie pod każdą aktywność sportową czy outdoorową. Do celów łowieckich nadaje się wręcz idealnie. Posłużą do tego spersonalizowane funkcje GPS, wbudowane czujniki, współpraca z monitorami obroży dla psów. Konstrukcja jest odporna na wodę i obrażenia. Obsługa i konfiguracja jest wygodna z wykorzystaniem aplikacji na telefon Garmin Connect i Garmin Explore. Wystarczy poświęcić trochę czasu na naukę i mamy smartwatch, który będzie znakomitym uzupełnieniem naszych przygód łowieckich jak i sprawdzi się jako codzienny zegarek i monitor aktywności.

 

Link do sklepu: Garmin Instinct

LK