3hgr driven sling pasek do broniSzybkie i kontrolowane złożenie się z broni na polowaniu zbiorowym bywa kluczem do sukcesu. Na przestrzeni lat każdy myśliwy może przytoczyć wiele sytuacji, w których nie zdążył podnieść luf lub zwierzyna spłoszyła się widząc ruch. Pasek do broni 3HGR Driven to propozycja dla tych, którzy szukają rozwiązania minimalizującego niepotrzebne ruchy związane z wejściem w skład. 

 Zapraszam do obejrzenia recenzji produktu:

 Link do produktu: https://www.artipel.cz/pl/item/HGRD/3HGR

Baka na broń artipelArtipel baka na broniBaka, policzek czyli podwyższenie pozycji oka w wygodnym składzie. Na rynku dostępne są różne rozwiązania poprawiające naturalne złożenie siędo strzału w naszej broni. Są one szczególnie przydatne gdy celownik jest osadzony wysoko względem grzbietu kolby. Taka sytuacja występuje często w broni starszego typu gdzie skład zaprojektowany został w pierwszej kolejności do strzelania po otwartych przyrządach celoniczych (po muszce i szczerbince lub po szynie). Drugim przypadkiem są zdobywające ostatnio dużą popularność celowniki termowizyjne i noktowizyjne, które z racji swojej charakterystyki, w wielu przypadkach znajdują się w dość nienaturalnej osi celowania.

Poniższy film jest prezentacją baki wykonanej przez firmę Artipel. Jest to włoski producent najwyżej jakości skórzanych akcesoriów do broni i nie tylko. Produkt możemy zamówić w różnych konfiguracjach z podniesieniem składu o 1,2 oraz 2,8 cm. Poduszka policzkowa od firmy Artipel jest ciekawą propozycją dla tych myśliwych, którzy cenią sobie dopracowane produkty wykonane z najwyżej jakości materiałów.

Link do strony produktu: https://www.artipel.cz/pl/item/ARD/KH

 

 

 

 

Vector Optics ContinentalW 2021 roku jedną z nowości od firmy Vector Optics jest luneta Continental 2.5-15x56. Parametry lunety spełniają oczekiwania rynku europejskiego dla celownika uniwersalnego. Minimalne powiększenie x2.5 pozwala na regulaminowe korzystanie z lunety podczas polowań zbiorowych. Należy mieć jednak na uwadze że przede wszystkim jest to luneta zaprojektowana pod kątem polowania indywidualnego. Obiektyw o średnicy 56mm stał się standardem oczekiwanym przez myśliwych polujących w Polsce. Luneta jest jasna i znakomicie sprawdzi się w trudnych warunkach oświetleniowych z jakimi mamy do czynienia o zmierzchu , brzasku oraz w nocy. Posiada podświetlany punkt celowniczy. Minimalne natężenie podświetlenia nie razi oka nawet w ciemnej nocy. Maksymalne podświetlenie widoczne jest nawet w słoneczny dzień.

RWS EVO GREEN 9,3x74R Haenel Jaeger 9.1Lunete zamontowałem na kipplaufie w kalibrze 9,3x74R. Mimo solidnego odrzutu broni, luneta trzyma nastawy tak podczas regulacji jak i przy kontrolnych wizytach na strzelnicy. Z amunicją RWS EVO Green zestaw generuje piękne skupienie na 100m (zdjęcie). Vector Optics Continental to znakomita propozycja dla ludzi szukających przystępnej cenowo optyki oferującej parametry, które w praktycznym użytkowaniu mogą konkurować z lunetami z "najwyższej półki". Serię Continental cechuje szerokie pole widzenia, bardzo dobry i jasny obraz.  Pokrętła regulacji powiększenia i paralaksy charakteryzuje płynna praca z właściwie dobranym oporem. Jest to luneta użytkowa, która sprawdzi się w każdym scenariuszu jaki napisać może indywidualne polowanie.

Zapraszam do obejrzenia mojego filmu z pełną recenzją tej lunety:

Dostępne są dwa warianty siatek celowniczych w drugim planie optycznym.

Pierwszy to klasyczna z podświetlanym punktem. Drugi z siatką balistyczną BDC.

siatka celownicza

siatka celownicza bdc

haenel jaeger 9.1 Vector Optics Continental 2,5-15x56Specyfikacja:

  • Zakres powiększeń: 2.5-15x
  • Średnica obiektywu: 56mm
  • Średnica okularu: 42mm / 1.7in
  • Źrenica wyjściowa: 9.5-3.7mm
  • Pole widzenia: 16.6-2.8M na 100 metrów
  • Odsunięcie źrenicy wyjściowej: 100mm
  • Długość: 370mm / 14.6in
  • Waga: 670g / 23.6 ounces
  • Tubus: 30mm
  • 1 Klik: 1/4 MOA
  • Zakres regulacji pionowej: >110 MOA
  • Zakres regulacji horyzontalnej: >110 MOA
  • Regulacja paralaksy: Tak
  • Podświetlany punkt: Tak, 6 stopni regulacji natężenia
  • Bateria: CR2032
  • Wypełnienie azotem: Tak
  • Regulacja dioptrii: +2 to -3

folder fixedKażdy myśliwy ma swoje upodobania i przemyślenia odnośnie używanego sprzętu. Nóż jest podstawowym narzędziem w ekwipunku myśliwego. Ma bardzo szerokie zastosowanie od sprawiania zwierzyny po smarowanie porannej kanapki. Jesteśmy bez wątpienia grupą ludzi, która realnie potrzebuje ostrza nie tylko w kuchni lub na wszelki wypadek. Rodzajów noży myśliwskich jest bardzo wiele, różnią się również rozmiarami. Po przyzwyczajeniu się do danej konstrukcji obsługa staje się intuicyjna. Nóż przede wszystkim powinien na polowaniu być przy myśliwym, w stałym miejscui i łatwo dostępny. Jego użycie powinno być proste i szybkie. Do wyboru mamy dwie konstrukcje noży z głownią składaną (folder) i stałą (fixed). Obecnie na polowanie zabieram nóż składany (Victorinox Hunter Pro). Wcześniej przez lata używałem nóż ze stałą głownią. 

Zapraszam do obejrzenia filmu na temat doboru noża myśliwskiego:

Nikon luneta do pędzeń / driven hunt riflescopeTemat lunet biegowych wraca jak bumerang wraz z rozpoczęciem sezonu polowań zbiorowych. Oferta dostępnych produktów rynku polskim jest na tyle bogata że można się pogubić. Przygotowałem zestawienie lunet, którym uważam że należy poświęcić uwagę przy poszukiwaniach swojej wymarzonej "biegówki".

Poniżej, krótki opis trzech parametrów na podstawie, których przefiltrowałem ofertę produktów dostępnych na polskim rynku:

Czytaj więcej: Przegląd "biegówek" - lunety do pędzeń

9,3x74R 9,3x62 RWSW czasach kolonialnych istniało zapotrzebowanie na broń łatwo dostępną, którą można było nabyć w przystępnej cenie.  Oba warunki spełniał zaprojektowany w 1898r. sztucer Mauser 98. Była to przełomowa konstrukcja, która zmieniła kierunek rozwoju broni na świecie. Cechowała ja wysoka jakość wykonania, przy tym można ją było nabyć powszechnie, w cenie dwukrotnie niższej niż konstrukcje brytyjskie. 

Otto Bock9,3x62 to kaliber, którego datę powstania szacuje się na rok 1905 a jego twórcą jest rusznikarz z Berlina Otto Bock. Opracowany został na bazie łuski 8x57 I. Nabój idealnie dawał się przeładować w systemie zamka Mauser 98. Szyjka łuski, została dostosowana do pocisku o średnicy 9,3mm (0.366”). Wpłynęły na to pozytywne doświadczenia, płynące od użytkowników wcześniej zaprojektowanych kalibrów 9,3x74R oraz 9,3x57. Kształt łuski sprzyja osiąganiu powtarzanych wyników, co czyni ten kaliber precyzyjnym. W Polsce, ze względu na obfite farbowanie trafionej zwierzyny, nazywa się go „posokowcem”

9,3x74R to kaliber mający swoje początki w okolicach roku 1904. Pierwsza znana wzmianka na jego temat, pochodzi z katalogu amunicji z tego właśnie okresu. Dokładne dane co do daty jego powstania oraz jego twórcy, nie są znane. Wyposażony został w łuskę z kryzą, zaprojektowaną z myślą o bezpiecznym rozprowadzeniu ciśnień w broni łamanej. W polskich kuluarach, znany jest pod pseudonimem „królewski”.

Czytaj więcej: Królewskie dziewiątki 9,3x62 i 9,3x74R

Warren Page twórca kalibru 243 win.Kaliber 243 win. został przedstawiony w roku 1955. Jego twórcą był Warren Page, publicysta do prasy o tematyce łowiecko wędkarskiej. Od samego początku, kaliber był przedstawiany jako uniwersalne rozwiązanie do polowań na drobną oraz na grubą zwierzynę. Nabój powstał na bazie łuski 308 win., której szyjkę dopasowano do pocisku o średnicy 6,2 mm(243”). Szybko zyskał sobie przychylne opinie w środowisku amerykańskich myśliwych. Do uprawiania popularnego w stanach varmintu, którego celem są mniejsze drapieżniki (np. lis, szakal,ryś) oraz drobne szkodniki (np. pieski preriowe, króliki, świstaki, wrony) początkowo przeznaczone były pociski o wadze 5,2 g. Cięższe pociski o wadze 6,5 g znakomicie zdały egzamin na Jeleniach wirginijskich (wielkości mniej więcej naszego Daniela) przy czym pozwalały na skuteczne pozyskanie Wapiti (podgatunek Jelenia szlachetnego). Znakomite właściwości kalibru sprawiły że dołączył on do grona tych najchętniej wybieranych na świecie.

Czytaj więcej: Kaliber 243 winchester - koń roboczy na strzelnicę i do lasu

ekspres kulowyEkspres jest to sztucer łamany, wyposażony w dwie lufy. Dla wielu jego posiadanie jest marzeniem, w oczach innych jest niepraktycznym reliktem. Dwie cechy definiują jego przydatność: są to szybkostrzelność i skład. To broń stworzona do polowań.
 
Zarys historyczny:
 
Polowanie Króla Grorge V 1911r - ekspres kulowyPomysł na wyprodukowanie ekspresu kulowego w formie nam aktualnie znanej ma już przeszło 150 lat. Był on spowodowany pewną potrzebą. Mianowicie chodzi tutaj o polowania w Afryce oraz w Indiach. Nie byle jakie polowania, chodzi tu bowiem o łowy na niebezpiecznego zwierza. W 1880 roku Brytyjska firma Holland & Holland wyprodukowała dopracowany ekspres bez użycia systemu kurkowego. To co stawiało wyżej ekspres nad klasyczny sztucer to możliwość błyskawicznego i  niezawodnego oddania drugiego strzału. Proszę sobie wyobrazić sytuacje w której „źle strzelony” lew szarżuje na nas w gęstwinie z odległości 50m. Załóżmy pokona ten dystans w czasie ok 5 sekund (czas mierzony podczas szarży na jednym z filmów - link do filmu). Nie zostaje w tej sytuacji wiele czasu na odjęcie broni od twarzy, przeładowanie zamka a następnie precyzyjne przymierzenie i oddanie strzału. Nie mówiąc już o sytuacji zakleszczenia łuski, bądź naboju w trakcie przeładowania. Każdy ułamek sekundy jest tutaj niezwykle cenny. Prawdopodobnie po wielu podobnych doświadczeniach pomysł stworzenia ekspresu, nabrał realnych kształtów. Powstała wiec broń, która umożliwiała oddanie dwóch pewnych i szybkich strzałów bez zdejmowania dłoni z uchwytu, oraz bez odejmowania twarzy od osady. Jedynymi na czym miał skupić się myśliwy był cel oraz uspokojenie podrzuconych przez pierwszy strzał luf. Jako ze kalibry takiej broni były potężne to i odrzut był silny.

Czytaj więcej: Dwie lufy kulowe na polowaniu, czyli rzecz o ekspresach i nie tylko…

lunety kolimatory zeiss

Dynamicznie zmieniające się sytuacje ze zwierzyną w trakcie pędzeń, jak co roku zapadają w pamięci myśliwego. Wiele okazji strzeleckich nie wykorzystaliśmy, nie oddając strzału lub zwyczajnie pudłując. Refleksje w tym temacie często kierują nasze myśli w stronę właściwego wyboru przyrządów optycznych. W ostatnich latach odnotowujemy postęp w dziedzinie przyrządów celowniczych, dedykowanych do strzałów na nieduże odległości. Wśród tych urządzeń wyróżniamy trzy podstawowe kategorie: kolimatory, lunety biegowe oraz otwarte przyrządy optyczne.

Czytaj więcej: Celowniki do pędzeń

lis skarpa - peter lindelPrzez lata głównymi kalibrami stosowanymi przez myśliwych do polowań na lisy były te przeznaczone do broni gładkolufowych. Na lisy drzewiej polowało się po prostu kolokwialnie mówiąc "ze śrutu". Dalej jest to można powiedzieć sztuka sama w sobie niejednokrotnie wyzwalająca więcej emocji niż polowanie z broni gwintowanej. Dzieje się tak z jednej prostej przyczyny, odległość skutecznego strzału jest bardzo niewielka. Lisa naprawdę trzeba przechytrzyć żeby stworzyć sobie szansę.  

Drugim aspektem jest i była kwestia ceny amunicji/broni. Nie wchodząc w szczegóły najbardziej popularne w Polsce kalibry sztucerowe to 7x62 oraz 30-06. Wystrzelenie pocisku z tychże kalibrów wiąże się z 4 krotnie większym wydatkiem niż w przypadku śrutu. Ponadto żeby oddać precyzyjny strzał ze sztucera wypada mieć zamontowany celownik optyczny a sama praktyka strzelania z takiej broni też kosztuje. Podsumowując strzał ze śrutu był i jest po prostu tańszy a w ramach regulaminowej odległości trafić jest też łatwiej.

Trzecim aspektem była i dalej jest kwestia uszkodzenia lisiej skóry. Nawet strzał z pełnego płaszcza przeważnie zostawi większe spustoszenie niż strzał śrutowy.

Czytaj więcej: Z czym na lisa?

Szable i fajki dzikaJak co roku na jesieni w głowie wielu z nas myśliwych dochodzi do rozważań co do doboru amunicji na polowania zbiorowe. W poniższym artykule skupię się na amunicji kulowej do luf gwintowanych.
 
Jak w każdej dziedzinie łowieckich rozważań, nie ma jednej uniwersalnej prawdy. By dobrać odpowiednią dla nas amunicję musimy zmierzyć się z naszymi oczekiwaniami oraz z warunkami jakie panują w naszych łowiskach podczas polowań pędzonych.
 
Jeżeli chodzi o prywatne preferencje to każdy myśliwy powinien uwzględnić:
 
1. Efekt obalający zwierzynę
2. Przestrzał w tuszy
3. Ścinkę sukni
4. Fragmentację pocisku w tuszy
 
Jeżeli chodzi o warunki panujące u nas w łowisku, bierzemy pod uwagę:
 
5. Przeważającą okiść roślinności
6. Przeważnie pozyskiwaną na pędzeniach zwierzynę
7. Bezpieczeństwo
 
Na koniec należy się zastanowić nad kosztami związanymi z zakupem amunicji.
 

Czytaj więcej: Dylemat - jaką wybrać amunicję na polowanie zbiorowe